نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی ( معروف به ازدواج سفید ) …

همباشی مُدِ روزِ چهره‌ها ( سلبریتی‌ها)

Ref… می‌گوید در سال 1971، همباشی در بین سلبریتی‌های جوان در آمریکا، مد روز شده بود و در مجلات زنان مورد بحث قرار می‌گرفت. او معتقد است که  یکی از دلایل گسترش عمومی همباش در آمریکا و انتشار ناگهانی آن در دهه‌های 70 به بعد در نتیجه داستان‌های رسانه‌ای مرتبط با همباشی سلبریتی‌ها و یا نخبگان اقتصادی بود.[1]

[1]–  (Ref…, 2019, pp. 448,464)

مارگارت، چهرۀ محبوب آمریکائی

ماراگارت مید (Magaret Mead) یکی از چهره‌های محبوب آمریکائی است که در پیدایش و بروز سبک‌های زندگی جدید و آزادی‌خواهی‌های جنسی نقش موثری داشته است.

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی

اگرچه هدف ما در این بخش بررسی شخصیت و آثار مید نیست. اما او تاثیرگذاری قابل توجهی در شکل‌گیری فرهنگ و هنجارهای جنسی خانواده‌های آمریکائی خصوصا زنان، از اواسط قرن بسیتم به بعد، داشته است. و بنابراین بررسی نقش این سلبریتی‌ها در گسترش همباشی و ازدواج عرفی، مفید است.

بلوغ در ساموآ

مید، دانشجوی 23 ساله در سال 1925 برای بررسی و پژوهش به ساموآی[1] آمریکا می‌رود. تا قبایل ابتدائی و بدوی آنجا را از جهات مختلفی همچون شیوه‌های تربیتی، وضعیت خانواده، نقش فرزندان، نقش‌های جنسیتی و… مورد مطالعه قرار دهد.

جامعه آماری مورد مطالعه او عمدتا دختران هستند. و یکی از محورهای اصلی مطالعات او تجربه نوجوانی، دوران بلوغ و چگونگی گذر آنها از این مرحله است.

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی - ساموآ

مارگارت مید نتیجه حدود 9 ماه حضور خود در این جوامع ابتدائی را در سال 1928 در قالب کتاب “بلوغ در ساموآ”[2]، ارائه کرد. کتاب او هم از جهت ساختار و هم از جهت محتوا به شدت مورد توجه و اقبال قرار گرفت.

[1]– Samoa

[2]– Coming of Age in Samoa

شروع سلبریتی شدن

و این موفقیت شروعی بود برای سلبریتی شدنش.

مید، آژانسی رسانه‌ای را برای ترویج مطالب کتابش به کار می‌گیرد و وقت زیادی را برای روزنامه‌ها اختصاص می‌دهد. در هر حال همه چیز با برنامه‌ریزی در جهت معرفی و شناساندن مید به عنوان یک نماد و سلبریتی آمریکائی به کار گرفته می‌شود.

شاید کتاب “مارگارت مید، ساخت یک نماد آمریکائی” یکی از بهترین منابع برای بررسی چگونه سلبریتی شدن مید باشد.[1]

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی - سلبریتی شدن

[1] (Ref…, 2008, p. 210)

در هر حال آنچه که مید از ساموآ به تصویر کشیده بود و نتیجه‌گیری‌های تلویحی او از مقایسه‌ بین شیوه‌های تربیتی و رفتاری و مواجه با بلوغ و رفتارهای جنسی آن جوامع با جامعه خود، موجی از آزادیخواهی جنسی را به دنبال داشت.

Ref… معتقد است که آنچه مید در کتاب بلوغ در ساموآ می‌نویسد، منجر به طغیان تقاضا برای آزادی جنسی بیشتر در میان جوانان ما می‌شود.[1]

[1] (Ref…, 1983)

مجله زنان، “کتاب قرمز”

به تدریج با انتشار دیگر آثار مید، او آنچنان شهرتی یافت که در سال 1972 حتی کمپین انتخاباتی او برای کاندیداتوری ریاست جمهوری تشکیل شد.

مید مشاور رئیس جمهور، چهره‌ای رسانه‌ای، ترقی‌خواه، مدافع حقوق زنان، آزادی طلب، دانشمند و در یک کلام نمادی آمریکائی شده بود.

در همین سالها بود که او یک ستون دائمی در مجله زنان “کتاب قرمز” را در باره مسائل زنان، ازدواج و روابط جنسی به خود اختصاص داد. این مجله که ماهانه منتشر می‌شد در دهه 1970 بیش از 5 میلیون نفر مخاطب داشت. مید در جولای 1966 بود که پیشنهاد ” ازدواج در دو مرحله” را در مجله کتاب قرمز بیان کرد.

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی- red book

پیشنهاد ازدواج دو مرحله‌ای

اگرچه پیشنهاد مید بیشتر دو نوع ازدواج قانونی بود اما بیشتر به ازدواج دو مرحله‌ای معروف شد. ازدواج مرحله اول یا “ازدواج شخصی” که زن و شوهر با توافق از بچه‌دار شدن ممانعت می‌کنند.

به سادگی می‌توان وارد این ازدواج شد و به سادگی با طلاق بدون دردسر هم میتوان از آن خارج شد. ازدواج مرحله دوم یا “ازدواج والدین” زمانی است که زن و شوهر قصد بچه‌دار شدن دارند و در این حالت خروج از این زندگی مشکل‌تر است.

عذرخواهی

 پیشنهاد مید مورد مخالفت‌هائی قرار گرفت و خودش هم 2 سال بعد در همان مجله از خوانندگان به دلیل پیشنهاد دو نوع ازدواج، عذرخواهی کرد و گفت ” اکنون می‌دانم که برخی از چیزها در نحوه ارائه پیشنهادم اشتباه بوده است”.[1]

[1]– * (Ref…, 2018, p. 4)

نظرات سلبریتی محبوب

مید موافق سقط جنین بدون محدودیت بود، قوانین علیه همجنس‌گرائی را تائید نمی‌کرد، موافق رابطه جنسی قبل از ازدواج بود (به شرط آنکه منجر به ازدواج شود)، جوانان را خواهان آزادی جنسی می‌دانست.

ولی رابطه جنسی قبل از ازدواج را به خاطر غیر قانونی بودنش نهی می‌کرد. و به این نتیجه رسیده بود که قوانین باید تغییر کنند. شاید توصیه به طلاق متمدنانه و اجازه زنان مجرد برای داشتن فرزند خوانده جزو آخرین نظریات معروف او باشد.[1]

[1] (Ref…, 2018, p. 7)

الگوی عملی سلبریتی

مید در عمل هم الگوئی برای اجرای نظراتش بود.

ازدواج اولش که بیشتر به یک نامزدی یا ” با هم بودن” شباهت دارد و خودش از آن به عنوان “ازدواج دانشجوئی” یاد می‌کند نزدیک به شش سال طول ‌می‌کشد در همین بین با همسر دومش آشنا می‌شود و پس از طلاق، با او ازدواج می‌کند که حدود یک سال طول می‌کشد. پس از آن به مدت حدود 15 سال با همسر سومش زندگی می‌کند که حاصل این ازدواج یک دختر به نام مری[1] بود.

معشوقه مارگارت

مری در کتابش خاطراتی از پدر و مادر خود را بیان می‌کند او در جائی در خاطراتی که از پدرش نقل می‌کند به روابط بسیار تنگاتنگ مید با یکی از اساتید زن دانشگاه به نام راس[2] اشاره و از او به عنوان معشوقه مید یاد می‌کند. ظاهراً پس از فوت استادش، مید از شوهر سومش هم جدا می‌شود.[3]

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی معشوقه مارگارت
معشوقه مارگارت

مخالفت علمی با مارگارت

پس از فوت مید، داده‌ها و تحلیل‌های او در کتاب بلوغ در ساموآ از طرف عده‌ای دیگر از اندیشمندان مردم شناس، به شدت مورد مناقشه قرار گرفت.

Ref…[4] منتقد اصلی و شاخص کارهای مید بود. به طور خلاصه، Ref… معتقد بود که مید بر اساس پیش فرض‌ها و آنچه که او از قبل به دنبال آن بوده، کتابش را تالیف کرده و جامعه ساموآ آنگونه که مید به تصویر کشیده نیست.

بدترین کتاب قرن بیستم

اینگونه بحث و جدل‌ها در ارتباط با آثاری از مید که بر اساس مطالعات میدانی وی تالیف شده هنوز هم وجود دارد.

تا جائی که یک موسسه مطالعاتی[5] در سال 2014، کتاب بلوغ در ساموآ را رتبه یک در بین بدترین کتاب‌های قرن بیستم معرفی می‌کند.

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی- بدترین کتاب

آنها در توضیح چرائی این انتخاب اینگونه می‌گویند:

” بومیان سوالات رکیک و شهوانی زن سفید پوست را آنچنان سرگرم کننده یافتند که وحشیانه‌ترین (دیوانه‌وارترین) داستان‌ها را برایش تعریف کردند. و او نیز آنها را باور کرد!. مید نسلی را گمراه کرد تا باور کنند فانتزی‌های ترقی‌خواهان جنسی یک واقعیت تاریخی است که عینیّت آن را در جزیره‌ای بسیار دور می‌توان یافت.”[6]

[1]– Mary

[2]– Ref…

[3] (Ref…, 1984, p. 117)

[4]– Ref…

[5]– Ref…

[6] (Ref…, 2014)

نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی …

در همین ارتباط، تأثیر انتخاب و رفتار افراد پیشرو در جامعه در ارتباط با انتشار همباشی از طریق نفوذ اجتماعی در کتاب ” همباشی، خانواده و جامعه” مورد بحث قرار گرفته است.[1]

عدم مدنیت ازدواج و کاهش اهمیت ازدواج در غرب از دیگر عواملی است که با نقش سلبریتی‌ها در گسترش همباشی، مرتبط است.

[1] (Ref…, 2008, p. 4)

افراد دارای مدارک و مدارج تحصیلی، در نقش سلبریتی‌های علمی همیشه می‌توانند مورد توجه باشند. در همین رابطه رجوع کنید به نقد مقالۀ ازدواج عرفی در ترازوی اخلاق.